Macahel,Artvin

Arvindeki son durağımız burası..

Camili, Artvin’in Borçka ilçesine bağlı 6 köyden (Camili, Düzenli, Efeler, Kayalar, Maral, Uğur) oluşan coğrafi bir bölgedir. Sözü geçen 6 köy, belirli bir dönem, Camili Köyü merkezli bucak (nahiye) olarak da yönetilmiştir. Bu nedenle Camili ismi, halen 6 köyü kapsayan bir anlama da sahiptir

DSC_0518.JPG
Köy Evleri,Düzenli Mahallesi,Macahel

 

Uyarı:

Önemli bir şey belirtmek istiyorum; nisan,mayıs aylarında macahel’e gidiyorsanız aşağıdaki videodaki gibi bir manzarayla karşılaşma ihtimaliniz yüksek.

Biz Macahel’e giderken  yol kenarlarının karlı ve sis‘li oluşu görüş mesafesini ciddi derecede düşürmüştü..Ayrıca yol kenarlarından taşlar ve kayalar yola düşmüş.Bu aylarda giderseniz dikkatli olmanızı öneririm.

Ancak temmuz,ağustos,eylül gibi aylarda  yollar gayet güvenlidir diye tahmin ediyorum.

Macahel yöresi üç tarafı Karçal dağ silsilesi, bir tarafı Gürcistan sınırı ile çevrelenmiş doğal olarak izole olmuş bir bölgedir. Sonbaharın sonlarında başlayan kar yağışı ile birlikte hemen hemen 6 ay boyunca yol kapanmaktadır.

 

DSC_0523
Köy Evleri,Macahel

Tarihsel ve coğrafi olarak Macahel yöresi, Türkiye’den komşu ülke Gürcistan’a bağlı Acaristan Özerk Cumhuriyeti sınırları içerisine doğru yayılan uzun bir vadinin genel adıdır. Vadiye Macahela (veya Maçahela) vadisi de denir. Vadi boyunca akan, ana kollarını Uğur-Maral ve Efeler derelerinin oluşturduğu akarsu Macahel Suyu olarak anılmakta olup, sınırı geçtikten sonra, Acar Suyu’ndan önce sağdan Çoruh Nehrine karışır. Bu akarsuyun, dolayısıyla vadinin sağında ve solunda toplam (göçlerden önce) 26, (göçlerden sonra) 18 köy bulunmaktadır.

Bölgeye ait Önemli bilgiler

Müze Kart Geçersiz
Giris Ücreti Yok
Otopark Ücreti Yok
Yürüme Mesafesi Yok

Düzenli köyünün konumu buyrun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s