Matkap ve Uçları

Hangi malzeme için hangi matkap ucu tipi kullanılmalıdır?

 

Hangi malzeme için hangi matkap ucu tipi kullanılmalıdır? - Metal matkap uçları

1) Metal matkap uçları

Kısmen taşlanmış uçlu metal matkap uçları, demir içermeyen metaller için uygundur. Bunlar alüminyum, bakır, pirinç, çinko, demir ve alaşımsız çeliği içerir. Paslanmaz çelik için, kobalt alaşımlı Yüksek Hızlı Çelikten (HSS-E) yapılmış matkap uçları ya da titanyum kaplamalı düz matkap uçları gereklidir. Bunlar normal HSS matkap uçlarından daha pahalıdır, ancak matkap ucunda yüksek bir aşınma olmadan özel çelikte delmeye olanak verirler.

Hangi malzeme için hangi matkap ucu tipi kullanılmalıdır? - Ahşap matkap uçları

 

2) Ahşap matkap uçları

Bu matkap uçları uzun bir merkezleme ucuna ve iki ön-kesme çıkıntısına sahiptir ve ahşapta düzgün delme için son derece uygundur.

 

Hangi malzeme için hangi matkap ucu tipi kullanılmalıdır? - Beton matkap uçları

3) Beton matkap uçları

Bu uçlar, bir darbeli matkap ya da döner delici/kırıcı ile birlikte duvarlarda ve betonda delme için kullanılır (betonda delme için bir döner delici/kırıcı gereklidir). Ancak duvarın gözenekli taşlardan yapılmış olması durumunda, sadece döner (darbesiz) delme yapılmalıdır. Aynı durum gözenekli tuğlalar ve levhalı duvarlar için de geçerlidir. Bu malzemeleri delmek için, ucunda lehimlenmiş tungsten-karbit levhalar olan bir matkap ucu kullanmanız gereklidir.

 

 

Kaynak