Garipçe Köyü,İstanbul

Hafta sonunu İstanbul’un içinde ama İstanbul’un trafik, kalabalık ve gürültüsünden uzak bir köyünde geçirmeye ne dersiniz? Karadeniz’e komşu, Sarıyer’e 6 km uzaklıktaki Garipçe Köyü’ndeyiz. Sarıyer İlçesi’ne bağlı 8 köyden biri. Son dönemde 3. köprünün ayağının burada yapılacak olması sebebiyle adını sıkça duyacağız.
IMG_3033
Garipçe Köyü’nü bir sahil kasabası gibi düşünmeyin. Çok küçük, şirin, mütevazı, birazda muhafazakar bir köy. Köye girer girmez  “plaj kıyafetleri ile köyde dolaşmak yasaktır” uyarısı ile karşılaşıyorsunuz. Köyde yaşayanların çoğu Karadeniz’den göç eden, geçimini balıkçılık ile sağlayan insanlar. Köyde 1 bakkal, 1 kahvehane, 3 restoran bulunmakta.

IMG_3032

Sahile geldiğinizde küçük bir meydan , balıkçı tekneleri ve 2 restoran karşılıyor sizi.  Kaşı Kumluk restoran ve Garipçe Aydın Restoran. Restoranlarda kahvaltı yapmak ya da taze balık yemek mümkün.  Köyün girişinde birde Asmaaltı Restoran var. Buranın da kahvaltısı çok talep görmekteymiş. Öğlen yemeği için tercihimiz balık ve Garipçe Aydın Restoran.

Nasıl Gidilir?:

Araç İle Nasıl Gidilir?: Garipçe’ye Sarıyer üzerinden geleceklerin, Sarıyer merkezini paralel bir şekilde ikiye ayıran Şehit Mithat Yılmaz Caddesini izleyerek, Sarıyer İlköğretim Okulu ve Hüseyin Kalkavan Lisesi karşısındaki Rumelifeneri sapağına yönelmeleri gerekiyor. Eski Kilyos Caddesini 5 dakika takip ettikten sonra Rumelifeneri ve Koç Üniversitesi kavşağına dönerek 15-20 dakikalık Garipçe rotasına girmiş oluyorsunuz. Keyifli bir güzergah olan manzaralı asfalt yol boyunca, iki kıtayı ayıran nehir görünümlü boğazın muhteşem görünüşü insanları başka alemlere götürüyor. Kendinizi Datça yolunda gider gibi hissedecek, zaman zaman tepeden görünen bu manzaraya ilave olan deniz ve çam kokulu rüzgarın kokusuyla büyüleneceksiniz.

Otobüsle gelecek olanlar ise; Sarıyer Rumeli Feneri arasında çalışan 150 no’lu otobüs hattına binerek 30-35 dakikalık manzaralı otobüs yolculuğunun ardından köyümüze ulaşabilirler. Otobüs Sarıyer İETT Garajından kalkarak Sarıyer İlköğretim Okulu önündeki otobüs durağından yolcuları alarak Garipçe istikametine yol alır.

Bölgeye ait Önemli bilgiler

Müze Kart Geçersiz
Giris Ücreti Yok
Otopark Ücreti Yok
Yürüme Mesafesi Yok

Buyrun konumu..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s