Travnik Kalesi,Bosna Hersek

Bosna Herseğin Travnik şehri Saraybosnadan 95 km uzaklıkla olan yemyeşil doğazı ve tarihi osmanlı dokusuyla dikkat çekiyor.Türkçe anlamı otluk olan Travnik tam anlamı ile Osmanlı kültürünü muhafaza etmiş görünümdedir.

Osmanlı imparatorluğuna tam 19 vezir kazandırmış Travnik şehrin her köşesinde Osmanlıya ait eserler bulunmaktadır. Şehir 20 yıl öncesinde Balkanlarda yaşanan savaş sırasında bir kısmı zarar görmüştür Ancak, günümüzde bile Osmanlı dönemine ait cami, çeşme, medrese gibi toplumsal yapıların birçoğu hizmet vermektedir.

Zamanında vezirlik yapmış şahsiyetlere ait 19 adet türbe gelen konuklarını hala ağırlıyor.

Travnik Osmanlı egemenliğinden ayrılalı 200 yıl olmasına rağmen adeta o zamanda donmuş kalmış gibi görünüyor. Avrupa’nın ortasında bir Bursa, Amasya ya da Kastamonu gibi Türk tarihi kokuyor.

Şehirdeki birçok tarihi eserden en ünlüsü Süleymaniye Camisi olarak gösteriliyor. Travnik kalesine doğru yol alırken Anadolu sokaklarını andıran bir atmosfer hissediliyor Yol boyunca birçok mahalle mescidi gelen ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Yol bitiminde iki gözlü bir köprüden geçilerek Travnik kalesine ulaşılıyor. Kalenin içinde birde cami bulunuyor, 15. Yüzyılda sultan 2. Beyazıt tarafından yaptırılan caminin artık sadece minaresi ve duvarları kalmış. Ayrıca Bosna Hersek genelindeki en eski cami olarak bilinen “yeni cami“ 1549 tarihinde Hasan Ağa tarafından yaptırılmış.

Travnik’te bulunan Osmanlı eserleri saymakla bitmez. Elçi İbrahim Paşa Medresesi ve Türbesi, Lukaçka Cami, Konator Cami, Abdülvehap İlhamiye Türbesi, Nakşibendî Tekkesi sadece en göze görünür olanlar. Travnik’e hakkında daha geniş bilgi sahibi olmak için gidip görmek gerekiyor.


Alaca Cami :

Süleymaniye Camii (Boşnakça: Džamija Sulejmanija) veya Alaca camii (Boşnakça: Šarena džamija), Bosna Hersek’in Travnik kasabasinde, Donja Čaršija adlı bölümde yer almaktadır ve 16. yüzyılın ikinci yarısında inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Süleymaniye Camii Travnik’ta, alt katta 24, üst katta tam 25 pencere vardır. Camiinin yapılış tarihi 16. yy yani Osmanlı’nın Bosna ya gelmesinden bir yüzyıl sonra. Bu camii inşa edilirken çok önemli olan vakıf düşüncesi için altına tam altı adet dükkan inşa edilmiş. Elde edilen gelir camiin bakım ve onarımı ile yanında bulunan medresede kullanılmaktadır.

16. yy da Gazi Paşa’nın yaptırdığı bu camii, yaklaşık bir yüzyıl sonra büyük bir yangın geçirecek, 1757 lerde Ahmet Paşa bu Camii yeniden yaptıracak. Fakat 1815 te cami tekrar restorasyon görecek temelden tepeye camii restorasyon yapan kişi Süleyman Paşa olacak.

Bölgeye Ait Önemli Bilgiler:

Kale Giriş Ücreti6 km
Kale Otopark ücretiYok
Kale Yürüme MesafesiYok
Otoban Ücreti ( Tek Yön Saraybosna Travnik Arası)5,5 km
Cami Giriş Ücreti Yok
Cami Otopark ücreti Yok
Cami Yürüme Mesafesi Yok

Buyrun Konumu..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s