Amasra,Bartın

Sakin şehir Amasra’dan merhaba..
Amasra’ya otomobiliniz ile geldiğinizde arabanızı otobüs terminalindeki bulunan araç park yerlerine arabanızı park ederek akabinde yürüyerek her yeri gezebilirsiniz.

Çekiciler Çarşısı, Amasra Kalesi, Kuş kayası Yol anıtı, Amasra Müzesi, Kemere Köprüsü, Amasra Tekne Turu ve Ağlayan Ağaç burada gezebileceğiniz başlıca yerler. Tüm bunları bir günde rahatlıkla gezebilirsiniz.

Amasra kalesini küçümseyip gitmemezlik yapmayın. İçerisinde koskoca mermer heykeller var beni çok şaşırtmıştı. Ayrıca tekne turları kişi başı 15TL ödeyerek ortalama 45 dakika süren keyifli bir tura katılabilirsiniz.

Kemere köprüsnü geçtiken sonra sağdan yokuş yukarı gittiğinizde tepede ağlayan ağaç var. Bu yerin hikayesinden çok konumu ilgimi çekmişti. Eşinizle deniz manzarasında çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Başlıca önemli bilgiler.

Otopark Ücreti10 TL
Giriş Ücreti(Müze)14 TL
Yürüme MesafesiYOK

Kuş Kayası Yol Anıtı

Roma İmparatoru Tiberius Claudius Cermanicus (M.S.41-54) zamanında, Doğu Eyaletleri İnşaat Ordusu (Legion) Komutanlığı yaptıktan sonra kaydıhayat şartıyla Bithynia-Pontus Valiliğine atanan Gaius Julius Aquilla tarafından yaptırılmış Amasra’da bulunan karayolu dinlenme yeri ve anıtıdır.

O eski tarihlerde buyuk ağaçların olmadığını düşünürsek deniz manzaralı şahane bir tesismiş. İmparator Tiberius Buraya geldiğinde mutlaka arkadaşlarına karpuzlu nargile içmeden yoluna devam etmezmiş, neyse Amasra’ya giderken buraya uğramayı unutmayın.

Buyurun konumu…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s