Mencuna Selalesi,Artvin

Artvinde mutlaka görülmesi gereken bir yer…Mencuna Şelalesi.

Çifte köprüyü tabelanın gösterdiği yönde 3,6 km  geçtikten sonra  mencuna şelalesi tabelası karşılıyor sizi.Aracınızı bir yere parkettikten sonra asma köprüden gecerek şalele tabelasını takip etmeye başlıyorsunuz. yukarı doğru patikadan 100 metre cıktıktan sonra  yolunuzu şaşırmanız muhtemel..çapraz yukarı doğru cıkmaya devam edin  (500m tabelası) nı görebilirsiniz..Ben tatil öncesi şelaleyi araştırırken şelalenin yanına kadar arabayla gidilebiliyor sanıyordum.

Aşağıdaki videoda aracınızdan ayrıldıktan sonra yürümeniz gereken yaklasık 1km lik yolun nasıl oldugunu görebilirsiniz.

Patikanın bazı yerleriden dinlenmek için banklar var(hasta veya yaşlılar da dinlenerek çıkabilirler)

Biraz şelalenin tarihine bir  göz atalım…Yıllardır köylülerce çok bilinen Mençuna Şelalesi ancak 1998 yılında Cengiz velimahmutoğlu ve Mehmet Remzi Öncel tarafından görsel medyaya taşınması sonucunda tanınır hale gelmiştir.

Mençuna Şelalesi  90 metre kadar yükseklikte ve kısmen orta bölümde taşlara çarparak akar. Su debisinin yüksek olduğu zamanlarda ise en üst noktadan 10 metrelik ikinci bölüme tam düşmesini sağlar. Şelalenin altında oluşmuş gölde yazın yüzülebilir ancak su oldukça soğuktur.Hemen gölün altında 10 metre yükseklikteki ikinci şelaleden sonra su vadi içinde yol alarak 200 metre sonra kamilet deresine kavuşuyor.

Müze Kart Geçersiz
Giris Ücreti Yok
Otopark Ücreti Yok
Yürüme Mesafesi 1KM

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s