Palovit Şelalesi,Çamlıhemşin

Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisindeki Palovit Şelalesi, Rize’nin debisi en yüksek şelalelerinden biridir. Gür bir orman içindeki bu ünlü şelale, yaklaşık 15 metre yükseklikten köpük köpük çağıldıyor dere yatağına doğru.

DSC_0507.JPG
Palovit Şelalesi,Rize

Zil kaleden sonra tabelaları takip ederek gelebilirsiniz.Bu arada şelanin yanına kadar  arabayla gelebiliyorsunuz.hatta şelalenin dibine kadarda yürüyerek inebileceğiniz demir bir merdiven yapmışlar oraya kadar inip su taneciklerinin içinde fotograf çekilip serin suyun tadını çıkarabilirsiniz.

Bu bölge inanılmaz yoğun bir bitki örtüsünün arasından beyaz köpüklerle akan, zarif ve sürprizli bir nokta.  Orman içinde, suyun arada sırada ağaçların arasında belirdiği, yol üzerinde irili ufaklı başka şelalelerin olduğu bir yoldan geliniyor. Yeşilden başka görünen tek şey yüksek debiyle köpüren su oluyor.

Vadiyi yüzyıllardır kontrol eden ve geçtiğimiz yıllarda restore edilen tarihi kaleden sonra, parke taş döşeli güzergâh bir köprüden karşı yakaya geçerek çeşme başına kadar uzanıyor. Çamlıhemşin Çat yolunun 19. kilometresindeki çeşmeden sola ayrılan dört kilometrelik yol, sizi Palovit Şelalesi’ne kadar götürüyor. Son derece bakir bir alanda bulunan bu doğa harikası, güçlü yatağına karşın büyük bir gölet oluşturamıyor.
DSC_0528
hi
Palovit Deresi’nin önlenemez suları, şelale yaptıktan sonra cadı kazanları yaratarak akıyor. Meşederesi’yle birleşerek daha da güçlenen kar suları, Şenköy (Amukta) Köprüsü yakınlarında Fırtına Deresi’ne katılıyor. Palovit Şelalesi yolunda bir kamp ve mesire alanı da bulunmaktadır.
Ve biz mangalımızı orada yaptık.Su sıkıntısı var onuda 2 km geri gelip yol ayrımında bulunan çeşmeden su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
DSC_0610
Piknik Yaptığımız yer,(araba cok yakıyo oto-benzin)

Bölgeye ait Önemli bilgiler

Müze Kart Geçersiz
Giris Ücreti Yok
Otopark Ücreti Yok
Yürüme Mesafesi Yok

Buyrun konumu..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s