Ayder Yaylası,Rize

Sabah erkenden kalkıp  mangal malzemelerini almak için Ardeşene Uğruyoruz.İhtiyacımız olan malzemeleri aldıktan sonra ardeşenden güneye dogru ilerlemeye koyuluyoruz.Rizede fırtına deresi boyunca uğrayacağımız ilk durağımız Ayder Yaylasına hoşgeldiniz.

DSC_0323

Ayder yaylasına geldiğimizde saat 09:00 gibiydi., her yer sis ile kaplıydı.Çok geçmeden sis kalktı ve doğanın muhteşem güzelliği ortaya cıktı.

Tarihine göz atmak gerekirse;Ayder hiçbir zaman yayla olarak kullanılmamıştır, Ayder’i Halalılar dinlenme amaçlı kullanmışlardır. Halalılar, Hala Köyünden yaylalarına (Kavrun, Ceymakçur, Paákçur) göç ederken Ayder’de kaplıcada dinlenirler. Araştırmacı Metehan Mollamehmetoğlu Ayderin 1900’lü yıllarda bölge insanı’nın(Halalılar) bir dinlenme yeri olduğunu söyledi. Kaplıcanın geçmişi 1700’lü yılları bulunmaktadır.

Ayder’ 1300 lü yıllarda Halalılar tarafından kurulmuştur. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güneydoğusunda yeralan 1350 m rakımda ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı bir yayladır.

DSC_0166
Gelintülü Şelalesi,Ayder

Ayder Yaylası’nın rengarenk doğası arasında akar Gelintülü Şelalesi. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında seyrine doyum olmaz.
Kaçkar Dağları’nın eteklerinden Kavrun Deresi’ne sularını bırakan Gelintülü Şelalesi, tabiatın insana sunduğu en benzersiz oluşumlardan biri.

Flying Fox heyecan arayan insanların bağlı oldukları bir araç ile birlikte dağdan hızlı iniş yaptıkları eğlenceli bir aktivitedir

Yaylanın üst tarafında yaklaşık 150-200 metre  kayabileceğiniz flying fox var cok yüksek değil  ama eğlenceli.buna binmenin ücreti 7,5 TL.

Bölgeye ait Önemli bilgiler

Müze Kart Geçersiz
Giris Ücreti Otomobil 9 TL, Minibüs 25 TL, Midibus 55 TL
Otopark Ücreti Yok
Yürüme Mesafesi Yok

Buyrun konumu..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s